Nincs ellátásbiztonsági veszélye Magyarországra és Szlovákiára nézve annak, hogy Ukrajna blokkolta a Lukoil olajszállításait a két ország felé, így nincs szükség arra, hogy sürgős konzultációt hívjon össze az Európai Bizottság Ukrajnával, a két országnak pedig aktívan kell dolgoznia az orosz olajról való leváláson, az Adria-vezeték kapacitása erre elegendő lenne – gyakorlatilag ezt üzente vissza írásban az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős alelnöke a magyar és a szlovák külügyminiszternek. A levél kiszivárogtatásával szinte egy időben jelent meg a horvát miniszterelnök Youtube-videója, amelyben azt jelezte: levelet írt Orán Viktor kormányfőnek, amelyben jelezte: készek segíteni az orosz olajról leválásban.
Több időre van szüksége 3 napnál az Európai Bizottságnak arra, hogy információkat gyűjtsön és elemezze a jogi helyzetet – ezt mondta Valdis Dombrovskis a Lukoil-ügybeli magyar és szlovák kormányzati beadványról a Financial Timesnak.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke belejelentette, hogy az Európai Unió új intézkedéseket hoz, hogy az átalakuló geopolitikai viszonyok és a gyors technológiai változások közepette megvédje gazdasága biztonságát. A Politicónak adott exkluzív interjújában Dombrovskis elárulta, hogy a szerdán bemutatásra kerülő javaslat olyan területekre összpontosít majd, mint az exportellenőrzés és a kifelé irányuló beruházások szabályozása. Főként Kína esetében készül korlátozásokra Brüsszel, Peking pedig már jelezte is, aggódik az intézkedések miatt.
Az Európai Bizottság egy a nemzetközi jogi szabályok határmezsgyéjén mozgó javaslattal biztosítana mintegy 15 milliárd eurónyi támogatást Ukrajnának. A terv lényege, hogy az EU-ban befagyasztott orosz vagyonból származó hozamot elkülönítené, majd azt Kijevnek utalná el. Korábban már egyszer a jogi aggályok miatt levették a napirendről a tervet, de az EU-s pénzügyi segélyekre belengetett magyar vétó, valamint az amerikai Kongresszus elhúzódó, a támogatásokról szóló tárgyalásai miatt Brüsszel leporolta a tervet.
Valdis Dombrovskis, EU-s kereskedelmi biztos Kínába látogatott, és a tárgyalások szorosan összefüggnek a kínai e-autók exportjára belengetett szubvenciós vizsgálattal. Ráadásul az Európai Bizottság két magyar szempontból fájdalmas vizsgálatra is készül: a kínai egészségügyi termékeket és a vasúti beruházásokat is eljárás alá vonhatják.
Az Európai Uniónak nem áll szándékában leválasztani magát Kínáról, csak stratégiai függőségét kívánja enyhíteni kiegyensúlyozottabb kereskedelmi kapcsolatok kiépítésével - mondta Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa szombaton a sanghaji Bund Summit éves konferenciáján tartott beszédében.
Négynapos kínai útra indul Valdis Dombrovskik, az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős biztosa – írja a Bloomberg. Az út azért kiemelten fontos, mert Brüsszel épp a napokban jelentette be, hogy korlátozná a kínai beruházások állami támogatását Európában, ami komoly vitás pont lehet a két nagyhatalom kapcsolatában.
Az EU kereskedelmi miniszterei csütörtökön Brüsszelben találkoznak, hogy megvitassák a blokk kereskedelempolitikájának politikai irányát. Bár alapvetően a dél-amerikai országokkal kereskedelmi egyezményről ad számot az EU kereskedelmi vezetője, Valdis Dombrovskis, de a leginkább a Kína támogatásával Európában megvalósuló beruházásoknál várható keményebb fellépés, mindez pedig a magyar kormány akkumulátoripari álmait is bedöntheti.
Az Európai Bizottság egy javaslattervezet szerint azt fontolgatja, hogy vámokat vet ki az EU-n kívüli országokból származó, 150 euró alatti értékű árukra - tudta meg a DPA német hírügynökség.
Miután pénteken délelőtt az uniós tagállamok nagykövetei megegyeztek abban, hogy további egy évig vámok és kvóták nélkül befogadják az ukrán termékeket, délután arról érkezett hír, hogy egy szűkebb, de nagy vitákat kiváltó mezőgazdasági témában is megszületett a megállapodás öt tagállam és az Európai Bizottság között. Utóbbi lényege az, hogy többek között Magyarország megtilthatja négy ukrán termék importját, de a tranzitot engednie kell szigorú ellenőrzések mellett, továbbá összesen egy 100 millió eurós pénzügyi kompenzációt kapnak öt tagállam gazdái a kárenyhítésre.
Az Európai Bizottság hozzájárulna bizonyos Ukrajnából származó élelmiszertermékek behozatalának korlátozásába, ha az érintett EU-országok megszüntetnék egyoldalú döntéseiket. Közben pedig az 5 leginkább érintett uniós tagállam ismét levelet írt a biztosoknak, támogatást sürgetnek.
A lengyel mezőgazdasági miniszter arról beszélt, hogy a tejet, a baromfit és más élelmiszeripari terméket kell felvenni az Európai Unió által ideiglenesen betiltandó ukrán importtermékek listájára - számolt be a Reuters.
Továbbra is megpróbálja tárgyalóasztalnál rendezni az amerikai inflációcsökkentő törvény (IRA) miatt kipattant konfliktust az Európai Bizottság. Valdis Dombrovskis március elején utazik Washingtonba, hogy engedményeket taposson ki az EU-s cégeknek.
Az Európai Bizottság 2022 novemberében javasolta azoknak a szabályoknak a reformját, amelyek meghatározzák, hogy az uniós tagállamok mekkora adósságot és hiányt halmozhatnak fel. Az idei év végéig véget is vetnek a jelenlegi lazaságnak és sokkal szigorúbb szabályokat vezetnének be az elszálló adósságszintek miatt. Egyelőre kompromisszumot keresnek a tagállamok pénzügyminiszterei.
Egy új, eddig itthon a kormány által nem hangoztatott információt, is bemondott a ma déli brüsszeli sajtótájékoztatón az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke, Valdis Dombrovskis, amikor bejelentette, hogy a testület elfogadta az 5,8 milliárd eurós magyar helyreállítási programot. Szavai szerint ugyanis abban a kormány szélerőművekre is kért támogatást.
Az Európai Uniónak "komoly aggályai" vannak az amerikai inflációcsökkentő törvénnyel kapcsolatban, mivel az sérti a nemzetközi kereskedelmi szabályokat - írja a CNBC.
Beszámolt az Oresnyik képességeiről az ukrán HUR vezetője.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Rögtön fel is mondták a szerződést az eddigi takarítócéggel Hajdúböszörményben.
Sokórás késésekkel kell számolni egyes vonalakon.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.